Krabica radosti


...Martin prišiel na stretnutie vysmiaty, spokojný, celý žiaril. Dôvodom jeho radosti bolo víťazstvo v plaveckej súťaži, získal prvú cenu. Na svoje umiestnenie bol patrične hrdý a tešil sa, že otec bude mať z jeho úspechu radosť. Otec ho už síce nenútil do toľkých mimoškolských aktivít, (Martin chodil už len plávať), ako predtým, ale bol na synove úspechy veľmi hrdý. Martin sa mi predvádzal svojou medailou a robil to skutočne roztomilo. Samozrejme, že som ho pochválila a medailu som si dôkladne pozrela. Sledoval každý môj pohyb, aby som nevynechala žiadny detail. A potom slávnostne vytiahol diplom. Aj ten som si pozorne prečítala a vyjadrila som mu uznanie. Martin si zaslúžil obdiv a uznanie ako odmenu za svoju bojovnosť v plaveckom súboji. Veď je chlap, ako sa patrí! Snažila som sa posilňovať jeho mužské vlastnosti, odvahu, bojovnosť, akcieschopnosť a vytrvalosť. Napadlo mi, že teraz sa mi bude hodiť aktivita, ktorú som pomenovala „Krabica radostí“. Môžem túto techniku na Martina „vytiahnuť“ – nastala vhodná chvíľa. „Martin, počul si niekedy o Krabici radostí?“ „Nie“, pozrel na mňa zvedavo. Pozri ukážem ti moju. Ukázala som mu staršiu drevenú krabicu (môže byť aj kartónová), ktorú som polepila farebnými obrázkami. „Čo je v nej?“, spýtal sa zvedavo. „Sú v nej uložené predmety: kamienok, vrecko s pieskom, anjelik, obal od čokolády, kazeta s piesňou, štvorlístok a vysušená ruža. Tieto predmety predstavujú kúsok z mojej prežitej radosti, šťastia, lásky, úspechu. Spomínané predmety pochádzajú z čias, keď som prežívala príjemné emócie a kúsok z nich v podobe vymenovaných predmetov, symbolov som si odložila na ťažšie chvíle, aby som si ich znovu pripomenula a oživila, keď to budem potrebovať.“ Takúto krabicu si môže zhotoviť ktokoľvek, v ťažkých chvíľach ju otvoriť a prezerať si svoje poklady, predmety, ktoré predstavujú a symbolizujú spomienky na príjemné chvíle a takýmto spôsobom preladiť svoje psychické prežívanie. „Tie predmety, ktoré ti pripomínajú príjemné chvíle, môžu byť iné, ako tie moje. Vtedy, keď sa cítiš naozaj veľmi príjemne, tak ako napríklad dnes, odlož si kúsok takejto chvíle v podobe medaile, diplomu a ukry do krabice radostí. Vtedy, keď prídu ťažšie chvíle a nie je pri tebe blízky človek, ktorý by ti mohol pomôcť, dodať odvahu, vtedy otvoríš krabicu, vezmeš do rúk jednotlivé predmety a pocítiš, ako ti bolo dobre, príjemne, spomenieš si na silu, ktorá ti pomohla zvíťaziť na plaveckých pretekoch...symbolické predmety ti to pripomenú.“

„Aj ja chcem takú krabicu...!“ povedal Martin. „Tak sa pusti do práce!“ podala som Martinovi bielu krabicu a on si ju pekne vyzdobil, tak ako sa na takúto dôležitú vec patrí. Namaľoval na ňu zvieratká, ktoré má veľmi rád. Aj slnko a stromy. Potom sme slávnostne vložili do nej medailu a diplom so želaním, aby Martinovi nikdy nechýbala odvaha a statočnosť, ani chuť čestne bojovať. Martin tieto chvíle hlboko prežíval a pre jeho detskú osobnosť boli dôležité. Po chvíli som ho požiadala, aby si spomenul aj na iné pekné časy, ktoré boli pre neho dôležité. Najskôr nevedel, ale potom si spomenul na Vianoce, keď dostal od rodičov do daru vytúžené autíčko, vtedy sa veľmi tešil a cítil, že ho rodičia majú radi. Ešte ho stále má. A potom si spomenul aj na prázdniny u dedka na dedine. Dedko mu spravil prak. Dedka má veľmi rád. Nakoniec si spomenul asi na desať krásnych zážitkov a predmety, ktoré s nimi súvisia. Rozhodol sa, že ich vloží do krabice. Spomienky na príjemné chvíle sa odzrkadlili na Martinovi a vitalizovali ho. Vytešený z dnešných zážitkov odchádzal domov.

Reflexia: krabicu je možné použiť ako zdroj energie v nepriaznivých situáciách, najmä vtedy, keď dieťa nemá pri sebe blízku osobu, ktorá by mu poskytla oporu a podporu. Zároveň táto technika pomáha „preladiť sa“, „vypnúť“, vymaniť z negatívneho prežívania, z kolotoča trýznivých pocitov a myšlienok a navodiť príjemné prežívanie. U Martina som zaradila túto ponuku preto, lebo Martin potreboval zažiť pocit významnosti, pozitívne sa interpretovať a obsadiť.

Poznámka: kartónové krabice majú v terapii mnohoraké využitie, napríklad sa dajú využiť aj pre hraní rolí.